1.5KE56A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 1 012
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
Littelfuse Inc.
77V Clamp 19.5A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE56A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE56A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE56A-E3/51
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V