1.5KE16A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 1 260
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
22.5V Clamp 66.7A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE16A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE16A-E3/51GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE16A-E3/51
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V