1.5KE13CA-E3/54 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 483
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
YAGEO
18.2V Clamp 82.4A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE13CA-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE13CA-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE13CA-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE13CA-E3/54
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V