WSLP0805R0250FEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WSLP0805R0250FEA |
Description | RES 0.025 OHM 1% 1/2W 0805 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | WSLP0805R0250FEA Models |
Mfr | Temperature Coefficient ±75ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm) |