WSHM2818R0600FEA
DigiKey Part Number
541-2634-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2634-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2634-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSHM2818R0600FEA
Description
RES 0.06 OHM 1% 7W 2818
Detailed Description
60 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
EDA/CAD Models
WSHM2818R0600FEA Models
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)