WFCP0402R0500FE66
DigiKey Part Number
541-WFCP0402R0500FE66TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WFCP0402R0500FE66CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WFCP0402R0500FE66
Description
RES 0.05 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense Metal Foil
Category
Features
Anti-Sulfur, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)