TNPW06035K10BYEA
DigiKey Part Number
TNPW06035K10BYEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW06035K10BYEA
Description
RES 5.1K OHM 0.1% 0.21W 0603
Detailed Description
5.1 kOhms ±0.1% 0.21W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPW06035K10BYEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)