TNPV1210560KBYEN
DigiKey Part Number
541-3271-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-3271-1-ND - Cut Tape (CT)
541-3271-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPV1210560KBYEN
Description
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/3W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 kOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TNPV1210560KBYEN Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.096" W (3.20mm x 2.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)