TNPU1206500RAWEN00
DigiKey Part Number
541-TNPU1206500RAWEN00TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-TNPU1206500RAWEN00CT-ND - Cut Tape (CT)
541-TNPU1206500RAWEN00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPU1206500RAWEN00
Description
TNPU1206 500R 0.05% 2PPM E52 E3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms ±0.05% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)