RWR81S1R50FMB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 160
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1.5 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S1R50FMB12
DigiKey Part Number
RWR81S1R50FMB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S1R50FMB12
Description
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S1R50FMB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)