RNR55H8061FPR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
8.06 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H8061FPR36
DigiKey Part Number
541-RNR55H8061FPR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H8061FPR36
Description
RES 8.06K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55H8061FPR36 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
P (0.1%)