RNC60H2503BRRE6
DigiKey Part Number
RNC60H2503BRRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60H2503BRRE6
Description
RES 250K OHM 1/4W .1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
250 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
R (0.01%)