RNC55J2871FMR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
2.87 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J2871FMR36
DigiKey Part Number
RNC55J2871FMR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J2871FMR36
Description
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J2871FMR36 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)