RNC50H49R9BSR36 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 500
49.9 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC50H49R9BSR36
DigiKey Part Number
RNC50H49R9BSR36-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC50H49R9BSR36
Description
RES 49.9 OHM 1/10W .1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC50H49R9BSR36 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Failure Rate
S (0.001%)