RLR07C1801GSR3823 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 141
1.8 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR07C1801GSR3823
DigiKey Part Number
541-RLR07C1801GSR3823TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C1801GSR3823
Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)