RH0508R870FC02
DigiKey Part Number
541-RH0508R870FC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0508R870FC02
Description
RH-50 8.87 1% C02
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.87 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
8.87 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W