RH0101R000FE02
DigiKey Part Number
RHRB-1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0101R000FE02
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 12.5W
Detailed Description
1 Ohms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
RH0101R000FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Power (Watts)
12.5W