RCWL2010R820JNEA
DigiKey Part Number
RCWL.82JTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCWL.82JCT-ND - Cut Tape (CT)
RCWL.82JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCWL2010R820JNEA
Description
RES 0.82 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCWL2010R820JNEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)