RCV201010M0FKEFAT
DigiKey Part Number
541-RCV201010M0FKEFATTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCV201010M0FKEFATCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCV201010M0FKEFATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCV201010M0FKEFAT
Description
RES 10M OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
10 MOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCV201010M0FKEFAT Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)