RCV2010100KJNEFAT
DigiKey Part Number
541-RCV2010100KJNEFATTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCV2010100KJNEFATCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCV2010100KJNEFAT
Description
RES 100K OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCV2010100KJNEFAT Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)