RCS12061K50JNEA
DigiKey Part Number
541-10587-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10587-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10587-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS12061K50JNEA
Description
RES 1.5K OHM 5% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RCS12061K50JNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)