RCG1206100KFKEA
DigiKey Part Number
541-RCG1206100KFKEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCG1206100KFKEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCG1206100KFKEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG1206100KFKEA
Description
RES 100K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCG1206100KFKEA Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)