RCG080521K5FKEA
DigiKey Part Number
541-RCG080521K5FKEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCG080521K5FKEACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG080521K5FKEA
Description
RES 21.5K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)