PTF5620K000BZBF
DigiKey Part Number
541-PTF5620K000BZBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTF5620K000BZBF
Description
PTF-56 20K .1% T-16 B14
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.250" L (2.31mm x 6.35mm)