M55342K11B10E0RS3
DigiKey Part Number
541-M55342K11B10E0RS3TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-M55342K11B10E0RS3CT-ND - Cut Tape (CT)
541-M55342K11B10E0RS3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55342K11B10E0RS3
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military Thick Film
EDA/CAD Models
M55342K11B10E0RS3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)