IHTH1500TZEB470M5A
DigiKey Part Number
541-IHTH1500TZEB470M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH1500TZEB470M5A
Description
FIXED IND 47UH 27.9A 9.3 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 27.9 A 9.3mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
DC Resistance (DCR)
9.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
1.9MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.500" Dia (38.10mm)
Current - Saturation (Isat)
45.3A
Height - Seated (Max)
0.780" (19.82mm)