IHTH1125KZEB6R8M5A
DigiKey Part Number
IHTH1125KZEB6R8M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH1125KZEB6R8M5A
Description
FIXED IND 6.8UH 44.5A 1.97 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 44.5 A 1.97mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHTH1125KZEB6R8M5A Models
DC Resistance (DCR)
1.97mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9.35MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.125" Dia (28.58mm)
Current - Saturation (Isat)
44A
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)