IHTH1125KZEB470M5A-bottom
IHTH1125KZEB470M5A
DigiKey Part Number
IHTH1125KZEB470M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH1125KZEB470M5A
Description
FIXED IND 47UH 14A 14.6 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Shielded Inductor 14 A 14.6mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHTH1125KZEB470M5A Models
DC Resistance (DCR)
14.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
2.99MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.125" Dia (28.58mm)
Current - Saturation (Isat)
16.2A
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)