IHTH0750JZEB101M5A
DigiKey Part Number
IHTH0750JZEB101M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH0750JZEB101M5A
Description
FIXED IND 100UH 4.9A 64 MOHM TH
Detailed Description
100 µH Shielded Inductor 4.9 A 64mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
EDA/CAD Models
IHTH0750JZEB101M5A Models
DC Resistance (DCR)
64mOhm Max
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.800" Dia (20.32mm)
Current - Saturation (Isat)
5.9A
Height - Seated (Max)
0.375" (9.53mm)