IHTH0750IZEB4R7M5A
DigiKey Part Number
IHTH0750IZEB4R7M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH0750IZEB4R7M5A
Description
FIXED IND 4.7UH 30A 3 MOHM TH
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 30 A 3mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
IHTH0750IZEB4R7M5A Models
DC Resistance (DCR)
3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13.22MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.755" Dia (19.18mm)
Current - Saturation (Isat)
26A
Height - Seated (Max)
0.354" (8.99mm)