IHTH0750IZEB1R0M5A
DigiKey Part Number
IHTH0750IZEB1R0M5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHTH0750IZEB1R0M5A
Description
FIXED IND 1UH 66A 0.92 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 66 A 0.92mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHTH0750IZEB1R0M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.92mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
35.7MHz
Packaging
Bulk
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±20%
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.755" Dia (19.18mm)
Current - Saturation (Isat)
44A
Height - Seated (Max)
0.354" (8.99mm)