IHLP4040EDER8R2M5A
DigiKey Part Number
541-10165-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10165-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040EDER8R2M5A
Description
FIXED IND 8.2UH 8.61A 22.36 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 8.61 A 22.36mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
22.36mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
12.55MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
4040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current - Saturation (Isat)
11.1A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)