IHLP4040DZER6R8M51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
6.8 µH Shielded Molded Inductor 8 A 22.36mOhm Max Nonstandard
IHLP4040DZER6R8M51
DigiKey Part Number
IHLP4040DZER6R8M51-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER6R8M51
Description
FIXED IND 6.8UH 8A 22.36 MOHM
Detailed Description
EDA/CAD Models
IHLP4040DZER6R8M51 Models
DC Resistance (DCR)
22.36mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16.3MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
4040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current - Saturation (Isat)
9A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)