IHLP4040DZER680M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP4040DZER680M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP4040DZER680M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP4040DZER680M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZER680M5A
Description
FIXED IND 68UH 2.4A 252 MOHM SMD
Detailed Description
68 µH Shielded Inductor 2.4 A 252mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
252mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.02MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)