IHLP0806ABEZR47M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP0806ABEZR47M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP0806ABEZR47M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP0806ABEZR47M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP0806ABEZR47M5A
Description
FIXED IND 470NH 4.6A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 nH Shielded Molded Inductor 4.6 A 25mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP0806ABEZR47M5A Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
25mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)