IHHP1008AZER2R2M01
DigiKey Part Number
541-2677-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHHP1008AZER2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 2.2A 124 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 2.2 A 124mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
124mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.4A