IHHP1008AZER1R5M01
DigiKey Part Number
541-2676-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2676-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2676-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHHP1008AZER1R5M01
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 96 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 2.4 A 96mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
96mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A