IHHP0805ZHER2R2M01
DigiKey Part Number
541-IHHP0805ZHER2R2M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHHP0805ZHER2R2M01CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHHP0805ZHER2R2M01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHHP0805ZHER2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 1.6A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 1.6 A 110mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHHP0805ZHER2R2M01 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A