IHDM1107BBEV5R6M20
DigiKey Part Number
541-IHDM1107BBEV5R6M20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1107BBEV5R6M20
Description
FIXED IND 5.6UH 37A 1.73 MOHM TH
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 37 A 1.73mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHDM1107BBEV5R6M20 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
142A
DC Resistance (DCR)
1.73mOhm Max
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.055" L x 0.705" W (26.80mm x 17.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)