IHDM1008BCEV1R3M20
DigiKey Part Number
541-IHDM1008BCEV1R3M20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHDM1008BCEV1R3M20
Description
FIXED IND 1.3UH 84A 0.48 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 84 A 0.48mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.48mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
95MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 180°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.896" (22.75mm)
Current - Saturation (Isat)
259A