ERC6566K500FEEB500
DigiKey Part Number
541-ERC6566K500FEEB500TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC6566K500FEEB500
Description
RES 66.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
66.5 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)