ERC5590R900FHEK500 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
90.9 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
ERC5590R900FHEK500
DigiKey Part Number
541-ERC5590R900FHEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC5590R900FHEK500
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)