CRCW20102R70JNTF
DigiKey Part Number
541-CRCW20102R70JNTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW20102R70JNTFCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW20102R70JNTFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW20102R70JNTF
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
2.7 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW20102R70JNTF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)