CRCW02012K20JNEDAT
DigiKey Part Number
541-CRCW02012K20JNEDATTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW02012K20JNEDATCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW02012K20JNEDATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW02012K20JNEDAT
Description
CRCW0201-AT 200 2K2 5% ET7 E3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)