CMF70511R00FKEB is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
511 Ohms ±1% 1.75W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF70511R00FKEB
DigiKey Part Number
CMF70511R00FKEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF70511R00FKEB
Description
RES 511 OHM 1.75W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF70511R00FKEB Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)