CMF6541K200FHBF is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
41.2 kOhms ±1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF6541K200FHBF
DigiKey Part Number
CMF6541K200FHBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6541K200FHBF
Description
RES 41.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF6541K200FHBF Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)