CMF6010K000FKEB
DigiKey Part Number
541-CMF6010K000FKEBCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CMF6010K000FKEBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6010K000FKEB
Description
RES 10.0K OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF6010K000FKEB Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)