CMF552K0500DHRE is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
2.05 kOhms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF552K0500DHRE
DigiKey Part Number
CMF552K0500DHRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF552K0500DHRE
Description
RES 2.05K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF552K0500DHRE Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)