1KW-DCDC-48V12V
1KW-DCDC-48V12V
DigiKey Part Number
541-1KW-DCDC-48V12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1KW-DCDC-48V12V
Description
EVAL BOARD FOR SIC464
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SIC464 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Bidirectional Evaluation Board
Category
Current - Output
83A or 21A
Manufacturer
Vishay Dale
Voltage - Input
9V ~ 15V or 36V ~ 56V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck-Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
185kHz
Main Purpose
DC/DC, Bidirectional
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
SIC464
Power - Output
1kW
Base Product Number
Voltage - Output
12V or 48V