PNM1206E2001BST5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 644
Datasheet
Similar
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 794
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 2 804
Vishay Dale
In Stock: 5 857
Vishay Dale
In Stock: 363
2 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film
PNM1206E2001BST5
DigiKey Part Number
PNM1206-2.0KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNM1206E2001BST5
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
PNM1206E2001BST5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)